Liderlik

Yoğun Liderler Eşlerinden Ne Bekler?

  

Kariyer hedefleri olan karı ve kocanın birbirlerini destekliyor olması gerek. Böyle bir desteğin eksik olması ayrılığa kadar gitmese de kariyer peşindeki veya yeni iş kurmuş eş için hayatın çok zorlaşması demektir. Sizlerin eşler olarak birbirinize ne kadar destek verdiğinizi bilmiyorum ama pratikte neler yaşanabileceğine ve çözüm önerilerine  birlikte bakalım.

1. Amaç birliğini sağlayın

Eşler birbirlerine amaçlarını anlatır ve benimserlerse bir çok sorun kendiliğinden çözülür. Eşler birbirlerinin yoğunluklarının arkasındaki sebepleri bildikleri takdirde çok daha fazla destek vermeye hazır olurlar. Örneğin eşlerden birinin kariyer peşinde yoğun çalıştığını ve aynı zamanda diğerinin de kendi işini kurduğunu düşünelim. Bu durumda kendi işini kurmuş olan eş yakın zamana kadar daha fazla destek veriyorken şimdi destek beklemektedir. Bu durumda hayat her iki eş için de çok zor geçecektir. Ancak eşler arasındaki dialog ve amaç birliğinin sağlanması bu zorluğu çok hafifletir. Gerçekten de benim profesyonel yönetici olarak çalıştığım, ve oldukça yoğun olduğum dönemde eşim de bankacılık kariyerini sonlandırarak kendi turizm & danışmanlık şirketini, Uptown Travels’ı kurdu… Bu zamanlarda hafta sonlarımız dahi iş konuşmak ve çalışmakla geçiyordu… Eşimle sürekli diyalog halinde olmak, birbirimizin durumunu anlamak ve destek olmak zor dönemi en iyi şekilde atlatmamıza yardımcı oldu.

2İnsiyatif kullanmaya istekli olun

İş hayatında liderlerin en zorlandıkları alanlardan birisi işlerin delege edilmesidir. Liderler genellikle her şeyi kendilerinin yapması eğilimindedirler. Evde de durum farklı değildir ancak bir noktada eşlerden birinin insiyatif kullanarak işi çözümlemesi gerekir. Ev işlerinde ekstra çıkan sorunların çözülmesi, çocuklarla ilgili konular örnek olarak verilebilir. Aile içindeki roller zaman içinde değişebilir. Bir dönem eşim şirketinde kongre ve özel toplantı organizasyonları yapıyordu ve bu toplantılar genellikle hafta sonlarına denk geliyordu. Yoğun çalışma ve seyahat evdeki düzenimizi de etkiliyordu. Bu dönemde insiyatifi ben alıyordum ve olumsuz etkileri azaltmaya çalışıyordum. Evlilik de bir çeşit ortaklık gibi… karşılıklı fedakarlık gerek.

3. Karşılıklı anlayışın geliştirilmesine katkı verin

Yoğun liderlerin genellikle bekledikleri şey eşlerinin bu duruma anlayış göstermesi ve destek vermesidir. Fakat benzer durum aynı zamanda diğer eş için de geçerli olabilir. Geç saatlere kadar işte ve/veya evde çalışıyor olmak, uzun seyahatler… bunlar sık sık yaşanılan durumlardır. Böyle zamanlarda eşlerin birbirine saygı duyarak destek olmaları çok önemlidir. Kuşkusuz destek veren kadar alan eşe de sorumluluk düşmektedir. O da gerektiği durumlarda eşine destek vermek zorundadır.

Eşler ancak bu noktalara dikkat eder ve uygularlarsa hem kariyer hedeflerine ulaşırlar hem de bu yolculukları keyifli hale gelir.

Krizler yaşanmaz mı? Tabii ki yaşanır… sürpriz toplantılar, planlanmış ortak tatil programlarının eşlerden birinin ani çıkan işleri nedeniyle iptal edilmesi… bunları çözmek için fedakarlık yapmıyor musunuz?

Peki ya eşinizin sizin için yaptığı fedakarlıklar?

Join The Discussion