Liderlik

Sürekli Değişen Şartlarda Her Zaman Nasıl Kazanarım?

İş hayatına başladığınız yılları düşünün… Çalışma hayatınız ister 3 yıl ister 5 yıl isterseniz 10 yıl olsun… çalıştığınız sektörün ne olduğundan bağımsız bir çok şeyin hızla değişmiş olduğunu farkedeceksiniz. Bir taraftan teknolojinin getirdiği olanaklar, diğer taraftan rekabet, verimlilik çalışmaları derken bir çok konuda sürekli bir değişim ortamı içinde olduğunuzu göreceksiniz. Görünen o ki bugüne kadar yaşadıklarınızdan daha fazlası önünüzdeki yıllarda olacak… Peki bu hızlı değişime hazır mıyız? Sürekli değişim ortamında nasıl “her zaman kazanan” oluruz? Acaba Büyükada Aya Yorgi yolu üzerindeki  “Dilekçi Baba” nın bize yardımı olur mu?

Virginia Postrel, “The Future and Its Enemies” adlı kitabında insanları “dinamik (dynamism)” ve “statükocu (stasism)” olarak iki ana gruba ayırmaktadır. Statükocular grubunda gelişim, değişim dikkatli ve sıkı bir planlamayla kontrol edilir. Bu gruba bir şekilde değişime direnç gösterenler diyebiliriz. Diğer taraftan Dinamik grup, sürekli değişimi içselleştirerek yaratıcılık ve keşfetmeye dayalı gelişme içindedirler. Ben kendimi iş hayatım boyunca Dinamik grup tarafında gördüm ve her zaman içselleştirmek için çaba gösterdim. 2003 yılında da Marsa Kraft ‘da çalışırken “yeniden yapılanma süreci içinde, gerek fonksiyonları özelinde ve gerekse Şirket genelinderol modelioluşturarak, pozitif havanın yaratılması vedeğişiminetkin bir biçimde yönetilmesi hususundaki özverili çalışmaları ve üstün başarılarının takdiri olarak…” açıklamasıyla Genel Müdür ödülünü aldım. Peki, siz kendinizin bunlardan hangi gruba ait olduğunu düşünüyorsunuz? 

Statükocu pozisyondan Dinamik pozisyona nasıl geçeceğiz? Ya da Dinamik pozisyondaki yerimizi nasıl sağlamlaştıracağız?

 1. Sürekli meraklı olun ve soru sorun, araştırın. Öğrenmeye açık olmak çok önemli. Her zaman bir sonraki köşeden sonra ne olduğunu merak edin ve araştırın.
 2. Her zamankinden daha fazla kitap okuyun. Bugüne kadar kaç kitap okuduğunuzu bilmiyorum ama bundan sonra çok okumanız gerektiğini söyleyebilirim. Bunlar mesleki kitaplar olduğu kadar tamamen başka alanlarda, fütürist kitaplar da olabilir. Örneğin size Temel Aksoy’un “Efsaneler ve Gerçekler; Pazarlama Nasıl Yapılır” kitabını ve Yuval Noah Harari’nin “21.Yüzyıl İçin 21 Ders” kitaplarını önerebilirim.
 3. Dijital medyada ilgi alanınıza göre webiner lar, TED Talks vb programları izleyin. Her yıl düzenli yapılan markaconference.com ; pazarlamazirvesi.com ve Kalder’in kalitekongresi.org ;  konferanslarına 2-3 yılda bir de olsa katılmanızı öneririm. 
 4. Yeni kurslara katılın. Bugüne kadar almış olduğunuz eğitim ne kadar iyi olursa olsun her zaman yeni öğrenilecek bir çok şey var. İlgi alanlarınıza göre tasarımdan fotoğrafçılığa kadar bir çok kursa gidebilirsiniz.  Hatta bu çalışmalarınız sunum teknikleri veya sosyal ilişki konulu  da olabilir. Çünkü gelecekte robotlar dünyasında sosyal ilişkiler çok değerli olabilir. 
 5. Kendinize bire bir  koçluk hizmeti alın. Bu dönemde böyle bir koçluk hizmetinin büyük faydasını görebilirsiniz. Size The Coaching Company’yi ( thecoachingcompany.com  ) önerebilirim. Tabii sadece mesleki açıdan değil fitness vb konularda da koçluk alabilirsiniz.
 6. Yeni insanlarla tanışın. Mesleki iletişim ağınıza (network) önem verin, geliştirin. Katılacağınız konferans ve seminerler yeni kişilerle tanışmak için size fırsatlar sunar, bunları değerlendirin. İlgili olduğunuzu gösterin. Önem verdiğiniz ama tanışamadığınız bir kişiyi gördüğünüzde “…bu kadar kalabalıkta tanışsam ne olur ki? Beni zaten hatırlamaz…” diye düşünmeyin. Bir başka zaman karşılaştığınızda bu günü referans göstererek ilişkinizi geliştirebilirsiniz. 

Günümüzde bazı insanlar işlerini robotlara karşı kaybetmiş olabilirler… fakat bu daha başlangıç… Şirketinizin ve içinde bulunduğunuz endüstrinin nasıl bir değişim içinde olduğunu gözlemleyin. Ve kendinize yatırım yapmaya başlayın. Değişime direnmeyin, değişimin içinde olun ve çalıştığınız kuruma değer katmak için çaba gösterin. 

Sürekli değişen şartlarda her zaman siz kazanacaksınız!

6 Comments

 1. MUKADDES SALAZ 3 Şubat 2019
  • Serdar Çiloğlu 6 Mart 2019
 2. domino qiu qiu online 22 Şubat 2019
  • Serdar Çiloğlu 6 Mart 2019
 3. iphone 7 mobile legends 23 Aralık 2019
  • Serdar Çiloğlu 26 Mayıs 2020

Join The Discussion