İş hayatı

Trendler Gerçekten Trend mi?

 

Bugünün iş dünyasında yaptığımız işle ilgili hemen uygulamak istediğimiz bir çok yeni trend ortaya çıkıyor. Çoğu kez de bu trendlerin işimize önemli bir rekabet avantajı sağlayacağını düşünürüz. Fakat gerçek bu trendlerin bir çoğunun henüz bir trend olmadığıdır! Pek çoğu kısa bir dönem parlayan, arkası gelmeyen akımlardır. Eğer siz de bunların içinden yanlış birini, ki pek çoğu böyledir, benimserseniz boş yere patinaj yapar, kaynaklarınızı yanlış bir şekilde kullanmış olursunuz. 

Bu konuda biraz sabırlı olmak gerekiyor. Tabii bu arada fırsatları kaçırıyor olduğunuzu da düşünebilirsiniz… Ancak trendler bir süre izlenmeli, aceleyle uygulanmamalıdır.

  • Facebook çok önemli bir trend ancak dikkatli olun 

Bugünün en önemli iş gündemi; takipçilerin güncellenmesi ve sayılarının artırılmasıdır. Bir çok kişi facebook a fotoğraflar, haberler koyarak bunu sağlamaya çalışıyor. Ancak gerçek şu ki samimi olarak ilgilenenler çok yakın arkadaşlarınız, iş yerinde birlikte çalıştığınız kişiler… Diğerleri sadece ilgi gösterirler ve sizin için gelecekte bir müşteri potansiyeli değildirler. Yapılacak en doğru şey en iyi müşterilerinizle daha kuvvetli ilişki kurmak ve onların memnuniyetlerini çevrelerine yaymalarını sağlamaktır.

  • Kendi mobil uygulamalarımızı kendimiz yapalım

Teknoloji kullanan bir çok şirket ancak kendi mobil uygulamalarını geliştirdiği takdirde rekabet edebileceğini düşünüyor. Oysa bu doğru değildir. Bugün piyasada bir çok uygulama ve template kullanıma hazır durumda sizi beklemektedir. Farklı bir çok seçenekle işlerinizi daha hızlı geliştirebilir, kaynaklarınızı doğru kullanarak daha verimli olabilirsiniz.

  • İnternetten satışla kısa zamanda hızlı büyüyelim

Yeni trend internet üzerinden çok daha geniş coğrafyaya ve müşteri gruplarına satış yaparak kısa zamanda hızlı büyüme arzusu… bunun için arama motorlarında üst sıralarda yer almak için ödenen paralar, dijital reklamların maliyeti… ancak tüketici genellikle internet alış verişlerinde fiyat karşılaştırması yapıyor ve sonunda güven duyduğu ve uygun akışlar sağlayan şirketlere yöneliyor. Beklenen hızlı ve karlı büyüme hemen ya da hiç gelmeyebilir… 

  • Video çekip You Tube’a koyalım

Örneğin son dönemde trend gibi gözüken Youtube videoları… Eğer “sosyal medya pazarlama  stratejiniz” yoksa video çekerek Youtube’da yayınlamanızın, çok yüksek tıklama almış olsa bile,  size hayal ettiğiniz geri dönüşü  sağlaması mümkün değildir. 

Çok etkili bir video olsa bile kimse görmüyorsa veya izleyenler sizin için yeni müşteri olmuyorsa hiç bir kıymeti yoktur. Girişimcilerin kendi pazarlama hedeflerine odaklanmaları ve video ve sosyal medya uygulamalarını bu hedeflere ulaşmak için kullanmalıdırlar.

Bir başka örnek de Groupon gibi  “günlük indirim” siteleri olabilir… Bu siteler vasıtasıyla yüksek indirim verdiğiniz için size gelmiş olan müşterilerin hedef kitleniz değilse kalıcı olması mümkün değildir. Vermiş olduğunuz indirim azaldığında bu müşterilerin pek çoğu sizi terk eder…

  • Şirketimizde Bring Your Own Device (BYOD) Politikası (Kendi Mobil Ipad / Telefonunu İş İçin Kullan) uygulayalım

Bir çok uluslararası şirket bu politikayı uygulamaya başladı. İlk anda hem çalışan hem de şirket için iyi bir uygulama gibi görünmektedir. Ancak çalışanın motivasyonunu artırıcı etkisi yoktur. Kendi Ipad ve/veya telefonunu şirket kurallarının getirdiği kısıtlar içinde kullanabilmektedir. Diğer taraftan şirket de kullanım sırasında oluşabilecek data kayıpları vb problemler nedeniyle sorunlar yaşamaktadır. 

Görüldüğü gibi bir çok popüler trend aslında trend değil, geçici akımlardır. Sizin de yaşadığınız buna benzer örnekler yok mu?

Join The Discussion