İş hayatı

İş Hayatı / Bir Hikaye: Hayatım hedef…

Aklına gelince bir an nefessiz kaldığını hissetti, kalbi sıkıştı… gözleri doldu. Biliyordu yine bunu da atlatacaktı ama her yıl böyle oluyordu. Herkes yeni yıl heyacanı içinde umutlarla yeni yılı karşılamaya hazırlanırken o tarif edilemez bir sıkıntı yaşıyordu. 

Koca bir yıl geçmiş ve Sibel yine yöneticisiyle yıl sonu değerlendirmesini yapacaktı… Maaşına yapılacak zam miktarı, primleri ve hatta yakın gelecekte beklediği, gelirini artırmak için gerekli olan terfi bu değerlendirmeye bağlıydı… Gerçi Sibel çalışkan biriydi, işini de çok seviyordu ama bunlar maalesef yeterli değildi. Yöneticisiyle karşılıklı oturacak ve geçen yıl başında belirlenmiş olan yıllık hedeflerinin tek tek üzerinden geçilecekti. Gerçekleşme oranları tartışılacak ve Sibel’in bunlara katkıları değerlendirilecekti. 

Yıl başında tam 12 tane hedef belirlemişlerdi. Bunların 5 tanesi aynı zamanda yöneticisinin de  hedefleri arasındaydı. Sibel’in her zaman aklındaydı, deneyimli çalışanlar “hedef  belirlenirken tutturulur” derlerdi. Hedef iddialı olmayacak böylece gerçekleşme olasılığı yüksek olacaktı. Ama iddialı olmadan, yüksek hedeflere koşmadan nasıl terfi alacaktı? 

Kaan Bey ile kendisine rapor eden çalışanların yapacağı performans değerlendirme toplantılarının tarihleri belirlenmişti. Sibel bu toplantıya iyi hazırlanmalıydı… öncelikle yıl başında belirlemiş oldukları 12 hedefi ve sonuçları incelemeye başladı… birden kendisini kötü hissetti… yıl sonu iş değerlendirmesinin bu hedefler üzerinden yapılacağını bildiği halde gerekli ve yeterli zamanı bir türlü hedeflerine ayırıp odaklanmamıştı. Hedefleri yıl başında belirlemişlerdi ama yıl içinde  bir çok farklı konu gelişmiş, hedefleri içinde yer almayan projelere odaklanmıştı. Her neyse yine de değerlendirme yılbaşında belirlemiş oldukları hedefler üzerinden yapılacaktı… hedeflerin gerçekleşmesine baktığında bir kaç tanesinin son derece başarılı olduğunu gördü. Hedeflerin üzerinde bile gerçekleşmeler vardı… enerjisi yükseldi,  kendisiyle gurur duyuyordu. Ancak bazıları % 20 ile 30 arasında hedeflerin gerisinde kalmıştı… Kaan Bey de toplantıya hazır gelmişti… Sibel’in yıllık hedeflerini yazdırmış, üzerine de kendi notlarını almıştı. Sibel’in endişe ettiği kadar vardı… başarılı olduğu hedefleri hızlıca geçmişler, tutmayan hedefler konusunda uzun uzun konuşmuşlar, daha doğrusu Kaan Bey konuşmuş Sibel dinlemişti… sonunda yine zorla beklentiyi karşılayan dereceyi almıştı… ama bu böyle devam edemezdi… Hedefli çalışmayı hatta hedefli yaşamı yönetmesi gerekiyordu… bunun için kendisini hızlıca geliştirmesi gerektiğini düşündü…

Performans değerleme ve hedefli çalışma yöntemleri konusunda bir çok kitap okudu, çevresindeki başarılı kişilerle görüşerek önerilerini aldı.

….

Zaman çabuk geçiyordu… koca bir yıl sonunda yine bir performans değerlendirme sürecindeydi Sibel. Bu kez kendinden son derece emindi. Yıla başlarken önce kişisel hedeflerini belirlemişti, “sağlıklı alışkanlıklar” kazanacak, olanları geliştirecekti. Daha düzenli ve kaliteli uyku, meditasyon ve düzenli egzersiz… şirket hedeflerini de tüm yıl boyu devam edecek hedefler, dönemsel hedefler olarak sınıflandırmıştı. Vee hedeflerini 3 aylık dönemlere bölmüştü. Her dönemde en fazla 2-3 hedef belirlemişti. İlk anda dönem başına  5-6 hedef düşüyordu ama detaylı bir önceliklendirme çalışmasıyla 2-3 hedefe düşürmüştü. Böylece her dönemin hedefine odaklanmış, hedef revizesi gerekiyorsa yöneticisiyle zamanında paylaşmış ve gerekli aksiyonları almıştı. Tüm hedeflerini “yapılacaklar listesi” (To Do List) ile ilişkilendirmiş ve her hafta gözden geçirerek takip etmişti. Önce kendi kendine kişisel hedeflerini değerlendirdi… meditasyon yapma alışkanlığını kazanmıştı… Yaptığı işe daha yoğun ve uzun süre odaklanabiliyordu artık. Yıllık üyesi olduğu spor salonuna da, başta zorlansa da, son zamanlarda düzenli devam ediyordu… İşte şimdi de Kaan Bey ile performans değerlendirme toplantısına giriyordu… sürpriz yoktu, ne yaptığını, neyi neden yapamadığını biliyordu… işin güzel tarafı Kaan Bey de biliyordu hepsini… çünkü yıl içinde “one on one” toplantılarında da görüşme gündemini dönemsel hedeflerine göre belirlemişti. 

Beklenenin üzerinde bir performans almanın sevinci ve motivasyonuyla yeni yıla daha yüksek hedefler koymaya hazırdı, belki de yeni bir terfiye…  

Join The Discussion