İş hayatı

Dijital Çağda Hala Bir Mentorunuz Yok mu?

Kişisel gelişim farkındalıkla başlar. Tabii bu yolda öz değerlendirmelerinizin doğruluğu çok önemli. Sirklerdeki kahkaha aynalarında olduğu gibi kendinizi farklı bir şekilde, bazen çok uzun boylu, bazen çok şişman veya çok ince görebilirsiniz. Öz değerlendirmenizi yaparken de durum farklı değildir. Doğru, objektif değerlendirmeler yaptığınızı nereden bileceksiniz?

Bunu aşmanın yolu kendinizi mentorunuza açmanız ve onun objektif değerlendirmelerini almanızdır. Olmuksan International Paper’da çalıştığım dönemde Şirket, deneyimli yöneticiler ile Şirkete yeni katılmış, potansiyeli olan çalışanların katıldığı bir “mentor – menti” programı başlattı. Ben de mentor olarak bu programda yer aldım. Mentor başına 3-4 menti düşüyordu. Programın başında almış olduğumuz mentorluk eğitiminin çok faydasını gördüm. Çok keyif aldığım, benim de genç arkadaşlardan bir çok şey öğrendiğim bir süreçti. İnsanların kendi potansiyellerini keşfetmelerine yardımcı olmak, kişisel hedeflerini gerçekleştirmelerine bir şekilde katkıda bulunuyor olmak çok güzel bir duygu. Mentilerimden biri oluklu mukavva fabrikamızın planlama mühendisi olarak çalışıyordu. Seanslar ilerledikçe arkadaşımızın hayal ettiği kişisel hedefine  ulaşmak için daha fazla risk ve sorumluluk alması gerektiği ortaya çıkıyordu. Ve sürecin sonuna doğru başarılı bir mühendis olan arkadaşımız pilot olmaya kara verdi. Evet, yanlış okumadınız… Şirketten ayrıldı, yoğun bir pilotluk eğitimi aldı ve pilot oldu. Yıllar sonra, büyük bir tesadüf, yaptığım bir uçuşta kaptan olarak ismi anons edildiğinde çok sevindim. Tabii bunun yanında birçok menti de Şirketimizde yöneticilik pozisyonlarına geldi. 

Bugünün dijital dünyasında mentorunuz uzaklarda değil bir klik uzağınızdadır. Eğer bire bir, yüz yüze yaptığınız ve faydalandığınızı düşündüğünüz bir mentorunuz varsa şanslısınız ve bunu yapmaya devam edin… Ancak mentorluk  artık günümüzde çok değişti…

Günümüzün mentorlarına  bloglardan, You Tube kanallarından veya canlı performanslardan ulaşabilirsiniz. Ancak şunu da kabul etmelisiniz ki bu günün değişen mentorluğu yeni öğrenme yollarının da keşfini gerektirmektedir. Bunun için atacağınız adımlar sizi hedefinize biraz daha yaklaştıracaktır.

Adım 1: Geliştirmek istediğiniz alanlarınızı belirleyin.

Bugünün artan uzmanlaşma çağında ihtiyacınız olan, düşündüğünüz herhangi bir konuda, (liderlik, kariyer, girişimcilik, etkili konuşma, sunum, network oluşturma…) dijital mentor bulabilirsiniz. Ancak her yıl hedeflerinizi gerçekleştirmekte güçlük çektiğiniz alanları iyi belirleyin.Bunları önceliklendirin. Çünkü zamanınızı ve kaynaklarınızı etkin kullanıyor olmanız gerek.

Adım 2: Alanında uzmanlaşmış mentorunuzu seçin.

Mentorunuzu seçmek için iyi bir tarama yapın. Belirlediğiniz mentor adaylarını bir süre takip edin. Daha sonra belirlediğiniz alanlarda tek mentorla çalışmaya başlayın. Bu alanlar liderlik, verimlilik, e ticaret vb olabilir.

Adım 3: Mentorunuzun deneyimlerinden faydalanmaya odaklanın.

Bunun için seçtiğiniz mentorun ürettiği makaleleri, blogunu, mesajlarını takip etmeye başlayın. Daha ileri aşamalarda ise yüz yüze seanslar devreye girebilir.

Adım 4: Gelişiminizi dijital platformlardan faydalanarak ölçün.

Klasik yüz yüze mentorlukta gelişiminizi ölçmek, takip etmek daha kolaydır. Ancak dijital mentorlukta bu o kadar kolay değildir. Bunun için sizin çaba göstermeniz gerekir ve dijital ortamda test alternatiflerini oluşturmanız gerekir.

Adım 5: Her yıl ihtiyaçlarınızı tekrar değerlendirin.

Dijital ortamda bulduğunuz mentorunuzu değiştirmek de çok kolaydır. Ama sık sık mentorunuzu değiştirmek doğru değildir. Tabii ki zorlandığınız alanlar olacaktır. Hemen vazgeçmiyor olmanız gerekir. Yılda bir kere durumunuzu değerlendirmeniz yeterlidir. Sonuçlarına göre gerekirse mentorunuzu değiştirirsiniz.

Dijital dönem size kariyer ve kişisel hedeflerinizi gerçekleştirebilmeniz için bir çok kolaylık sunuyor. Başarı sizin elinizde… haydi, ilk adımla yeni yolculuğunuza başlayın…

Join The Discussion